Sıradaki içerik:

Mümine Hatun Türbesi ve Mimar Acemi İbn Ebûbekir Nahçivani

Aigai

Aigai antik kenti kazıları bu yıl tekrar başlamak üzere ve epey uzun süreceğe benziyor.

Peki Aigai neresidir?
Aigai Nerededir?
oWIo6uTt     Manisa şehir merkezine yaklaşık 49 km mesafedeki Köseler Köyü  yakınında bulunan ve Nemrut Kale adıyla anılan Aigai, Herodot’un    bahsettiği Batı Anadolu’daki 12 Aiol kentinden biridir. Çevreye hakim bir  konumdaki kayalık tepe üzerinde bulunan kentin tarihi, M.Ö. 8. yy  kadar inmekte. M.S. 17 deki deprem sebebiyle büyük ölçüde hasar    gördüğü ve onarım geçirdiği, Hellenistik dönemde ise önemli bir ticari    merkez haline geldiği anlaşılıyor. Kentin surları arazinin durumuna göre  inşa edilmiş.Kent M.Ö. 3. yy başlarından itibaren,  Pergamon  Krallığı’nın   da desteğiyle bölgede ekonomik ve kültürel bir çekim  merkezi olmuş,      Tiyatro, Kent Meclisi Binası (Bouleuterion) ve Agora  Binası gibi görkemli   yapılarla donatılmış.

Aigai antik kentindeki kazı çalışmaları 2004 yılından beri Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ersin Doğer başkanlığında yürütülyor.

Kentin haritası;

Haritada da görüldüğü üzere kent büyük, görkemli, zengin ve  ihtişamlıymış. 12 kentin arasında sayılmasından ve agoranın kent içinde  geniş yer tutmasından da bu anlaşılmaktadır. Korumanın önem gördüğü  kent çok kez saldırılara uğramıştır. İnancın önemi, tapınakların  haşmetinden anlaşılmaktadır. Bununla beraber kültürel faaliyet alanları  ve gymnasium ların kalıntıları, kentin ilim ve sanatta ileri olduğunun da  bir göstergesi.

Tipik helen mimarisi ve şehir planlaması mevcut olan kent, doğal afetler  sebebiyle bir çok kez zarar görmüştür. 3. yy ın ortalarına doğru kent  bilinçli bir şekilde boşaltılmış ve 12. yy a kadar boş kalmıştır.  13. yy da  yapılan Bizans Kalesi iskanı da Saruhanoğulları tarafından işgal  edilmiştir.

Gezip görülmeyi her kültürel mirasımız gibi hak eden bir yerdir Aigai…

Bu topraklarda bulunan her yaşanmışlık bizi diğer ülkelerden ayrı tutmakta. Özel bir coğrafyaya sahibiz ve bereketli topraklarımız asırlardan bu güne hala takdire şayandır.

Detaylı bilgi için ; aigai

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli