Duvarına pisuvar yapılan tarihi camide restorasyon durduruldu

Kocaeli’nin Gebze’de bulunan tarihi Çoban Mustafa Paşa Cami’sinin erkek tuvaletine mermer kaplamalar ve pisuvarlar yapılması üzerine camideki restorasyon işlemi durduruldu.

Çoban Mustafa Paşa tarafından 1510 yılında yaptırılan Çoban Mustafa Camisi ve Külliyesi’nin erkek tuvaletinde bir süre önce yeni düzenlemeler yapıldı. Tarihi caminin tuvaletinde duvarlar mermerle kaplanarak üzerine pisuvarlar monte edilirken, pisuvarların arasına da yine mermerden paravanlar konuldu. Ayrıca, yeni lavabolar yapıldı. Ancak tarihi caminin dokusunu bozan düzenleme tepki gördü.

Gebze Tarih Araştırma Komisyonu Başkanı Resul Orman, tarihi yapının özelliğini bozmayacak şekilde düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek şöyle demişti: “Külliyenin lavabolarının modernize edilmiş haliyle halkın önüne sunulduğu, tarihi dokuya zarar verdiği için biz tarihçiler ve tarih gönüllüleri olarak bu süreci istemiyoruz. Restorasyonun aslına uygun yapılmasını uygun görüyoruz. Külliyenin tarihi dokusuna zarar vermesinler, yetkililer bu işi bilenlere yaptırsınlar.”

Restorasyondaki skandal kamuoyunda duyulunca, Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü harekete geçti. Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü camide incelemede bulundu. Koruma Kurulu’nda ikinci bir karar alınıncaya kadar restorasyon işlemleri durduruldu.

CHA


Bir önceki yazımız olan Çin'de 2 bin 500 yıllık bir mezar bulundu başlıklı konumuz da 2 bin 500 yıllık, ÇİN ve tarihi mezar hakkında bilgiler verilmektedir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Leave a Reply

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

biraz geç alınmış bir karar olsa da şimdi en azından hataları telafi etme zamanı diye düşünüyorum.