KONSERVASYON

Konservasyon, Fransızca’dan Türkçeye geçmiş bir kelimedir. Muhafaza etmek anlamında kullanılır. Resim, heykel, tarihi yapılar, sanat eserleri, sanatsal tablolar, dini değeri olan eserler, gibi değerlerin maddesel, teknolojik özellikleri, yapısı belirlenerek orijinal haliyle koruma altına alma işlemidir. Eser koruma altına alınırken nasıl korunacağı, hangi teknikler kullanılarak korunacağı, en uygun malzemenin seçimi belirlenir ve esere uygulanır. Koruma işlemlerini gerçekleştiren kişilere konservatör denilir. Eserlere uygulanan koruma işlemi çok özel olduğundan konservatörler özel bir eğitim ve deneyimden geçirilirler.
Eserleri koruma altına alırken eserin taşıdığı maddi değerlerin, manevi değerlerin, taşıdığı özelliklerin hiçbir şekilde bozulmaması, deforme olmaması sağlanır. Kültür miraslarının ve değerlerinin kuşaktan kuşağa aktarılması görevi konservatörlere bırakılmıştır.


Bir önceki yazımız olan Restorasyon Teknikleri başlıklı konumuz da restorasyon, restorasyon teknikleri ve restorasyon teknikleri bütünleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Leave a Reply

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.