Sıradaki içerik:

Aşk-ı Nebi

NİOBE

Görkemli Spil dağının eteğinde bulunan Niobe gerek manzarası, gerekse hikayesi sebebiyle Manisa’nın güzellikleri arasında ayrı bir yer tutar. Bebeklerini kaybeden ve ağlamaktan taşa dönüşen bir anne ile Manisalıların vicdanına tuz basan bu mitolojik hatıra, turistlerin de fazlası ile ilgisini çekmektedir. Yunan mitolojisinden çok aslına bakılırsa Anadolu’ya özgü bir efsanedir Niobe. Anadolu’da Ağlayan kaya, uluslararası kaynaklar da dahil olmak üzere literatürde “Taş Suret” olarak anılmaktadır.

Pluto’nun Zeus’tan olan oğlu yarı-tanrı Tantalus’un kızı Niobe, Magnesia’nın (günümüzdeki adı ile Manisa) Sipylos (Spil)  Dağı yöresinde doğmuş, tanrıça Leto ile birlikte çocuklukları bu yörede yaşamıştır. Daha sonra Niobe, Thebai kralı Amphion ile evlenerek yedi kız, yedi erkek güzeller güzeli on dört çocuk doğurur.

Beraber büyüdüğü arkadaşı Leto, Zeus ile gizlice birlikte olur. Bunu duyan kıskanç Hera ”Güneşin doğduğu bütün yerlerde doğuramasın” dediğinden doğum yapabilmek için bütün dünyayı dolaşan Leto sonunda Delos’ta Artemis ile Apollon’u dünyaya getirir.

Bu kadar zorlukla çocuklarını dünyaya getiren arkadaşı Leto’nun acısını anlayamaz Niobe. Zamanla Leto’yu küçümser ve Thebai halkına, kendisine tapmalarını buyurur. Leto’nun sadece iki çocuk doğurabildiğini onun ise on dört tane çocuk doğurduğunu herkese anlatır. Leto’dan daha bereketli olduğunu söyleyerek kendisini üstün görür. Niobe’nin her fırsatta çocuklarının sayısı ile gururlanması Leto’yu sinirlendirir. Leto, çocuklarından; Niobe’yi cezalandırmalarını ister. Apollon ve Artemis de, oklarıyla Niobe’nin bütün çocuklarını öldürürler.468px-Pierre-Charles_Jombert_-_Les_enfants_de_Niobé_tués_par_Apollon_et_Diane

Niobe, çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlar. Sonunda Tanrı Zeus, Niobe’nin haline acır ve ıstırabına son vermek için, onu ağladığı yerde taşa çevirir. Spil (Sipylos) yamacında bulunan kadın başı şeklindeki bu kayanın, göz çukurunu andıran girintilerinden sızan -daha doğrusu, yakın zamanda kuruduğu için artık sızmayan- su, Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanır.11117543_10153252530889295_738178473_n

Çocukken dedemle Hıdrellez’de Niobe’ye çıktığımızı, orada bulunan başka kayalara taş yapıştırdığımızı hatırlıyorum. Yapıştırdığımız taş eğer kayadan düşmezse dileğimiz kabul olduğuna inanırdık. Kayaların yanındaki çalılık ve küçük ağaçlara bez bağlardık. O zamanlarda Niobe’nin ağladığını hatırlıyorum. Fakat şuan gerçekten de ağlamıyor. Yakından bakıldığında, sıradan doğal bir kaya oluşumu; batı yönünde biraz uzaklaşılarak bakıldığında ise kadın başı şeklinde görünen bu kaya, hâlâ çok ziyâret edilen bir yerdir. Manisa’nın sarı üzümlerinin ilk olarak Niobe’nin gözyaşlarıyla sulanan bağlarda yetiştiği söylenir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
  • Haldun Taner6 sene önce
  • Güzel bir yazı olmuş. Tebrikler.