Pessinus antik kenti için imza kampanyası

Korumasız antik kent için imza kampanyası, öğrenciler aracılığı ile başlayan bu kampanyaya bizlerde destek olduğumuzu bildirmek istiyoruz.

İmza kampanyasında yer alan içerik:

Antik çağda Kybele ve Attis için yapılan ayinleri ile ün salan antik çağın mabedi Pessinus Antik kenti kazıları 1967’de, Gent Üniversitesi’nden Pierre Lambrechts’in başlattığı Pessinus Antik kenti kazıları 1973’te Lambrechts’in ölümü ile durmuştur. Gent kazıları 1987’de John Devreker tarafından yeniden başlatılmış ve 2008 yılına kadar sürdürülmüştür. 2008 yılında Melbourne Üniversitesi’nden Gocha Tsetskhladze’nin başkanlığındaki kazı tekrar başlatılmış. Şuan kazı çalışmaları devam etmemekte ve kazı alanı ve dahilinde açıkhava’da sergilenen eserleri korumasız bir şekilde yok olmaya yüz tutmuştur.

Kazı alanının ve açıkhava’da sergilenen eserlerinin ACİLEN restorasyon-konservasyon işlemlerinden geçirilip koruma altına alınması gerekiyor.

İmza kampanyasına katılmak için: https://goo.gl/UKHCV7


Bir önceki yazımız olan KÜMAD: Sertifika ile Restoratör İstihdamına HAYIR! başlıklı konumuz da imza kampanyası, KÜMAD ve kumad.org hakkında bilgiler verilmektedir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Leave a Reply

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.