Restorasyon

Restorasyon geçmişten kalan kültürel hazinelerin bozulması önlemek ve geleceğe aktarılmasını amaçlayan bir meslek dalıdır. Bu işlemi yapan ve Restorasyon ve Konservasyon programını bitirenlere Restoratör-Konservatör unvanı verilir.
Genellikle inceleme, belgeleme gibi bazı ön aşamalara ek olarak onarma, koruma gibi işlemleri de içerir. Restorasyon günümüzde birçok tarihi eserlerde ve müzelerde sergilenen kültürel yapılarda da kullanılmaktadır. Restorasyon kısaca yenileme demektir.
Millet tarafından tarihi ve sanatsal değeri olan objelere Kültür varlığı adı verilir. Kültür varlığı geçmişten günümüze gelen kültürel bir mirastır. Bu kültürel mirasları korumak, bozulmasını ve zarar görmesini önlemek amacıyla yenileme uygulanır. Sadece sergilenen resim, heykel gibi sanat eserlerini değil depo edilerek saklanan kültürel değerlerde uygulanmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Restorasyon Teknikleri Nedir? başlıklı konumuz da restorasyon, restorasyon teknikleri ve restorasyon teknikleri bütünleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.