Taş Konservasyonunda Kimyasalın Yeri

Merhaba;

Kimyasal temizleme yöntemleri konusunda biraz dertliyiz. Genel olarak kontrol edilmesi zor uygulamalar olduklarından çok fazla önerilmeyen yöntemlerdir. Burada anlatabileceğim iki tür kimyasal yöntem var bunlar; Absordlayıcı Jeller ile Kil ve Kağıt Hamurları ile yapılan uygulamalardır.

Jeller, dik yüzeylere uygulanmak için ( her tarafa bulaşmasını önlemek için ) kalınlaştırıcı (thickemer) eklenmiş çok zayıf bazik karışımlardır. Böylece çözelti halindeki aktif madde temizlenecek yüzeyle devamlı temas halinde  olmasından dolayı  taşın iç kısımlarına nüfus etmemesi için  bu işlemi yapacak kişi veya kişilerin  bu kimyasalların oranlarını oldukça az tutmalıdırlar . Ph’nın 7-8 (nötr veya çok az bazik) civarında tutulması, yıpratıcı etkiyi azaltmak ve zararlı yan ürünlerin oluşmasını önlemek için gereklidir. Jelin etkinliğini arttırmak için, uygulama esnasında, üzerinin ince plastik örtü veya alüminyum folyo ile kapatılarak çözücünün buharlaşmasına engel olunması gerekir. Bu uygulamadan iyi bir sonuç almak için çok aşırı soğuk havaların tercih edilmemesi gerekir. Jel taş üzerinden alınıp, yüzey  su ve gerekirse yumuşak  plastik fırça ile temizlendikten sonra taş iyonize suyla yıkanarak bazik kimyasal maddeler tamamiyle uzaklaştırılmalıdır. Bu yöntemi kimyasal maddelerin yıkanarak uzaklaştırmanın çok güç olduğu gözenekli taşlarda uygulamak sakıncalıdır. Gözeneksiz taşlarda dahi olsa bu uygulamayı yapan arkadaşların iyonize su ile kimyasalın temas ettiği kısımlar kimyasaldan tamamen arındırılmalıdır.

Yok olmaya yüz tutmuş kaya yerleşiminde konservasyon nasıl olmalıdır.

Yok olmaya yüz tutmuş kaya yerleşiminde konservasyon nasıl olmalıdır.

Bir diğer yöntem de absordlayıcı kil ve kağıt hamurları ile yapılan temizliktir. Killer arasında sepiolite ve attapulgite, en iyi sonuç verenlerdir. Bunların bileşimi ve yapısı birbirine benzer özelliktedir. Uygun çözücü ile haline getirilen killer temizlenecek yüzeye yerleştirildiğinde, yapılarından dolayı etkili olarak istenmeyen kirlilikleri alırlar. Bu yöntemi tuz, yağ, mum, benzeri sorunları olan yüzeylerin temizlenmesinde kullanmak oldukça faydalıdır. Fazlaca kullanılan kağıt hamuru özellikle çözünebilir tuzlar gibi inorganik kirliliklerin temizlenmesinde kullanılır.Kağıt hamuru yöntemini iki şekilde uygulamaktayız birincisi saf su yardımıyla bu uygulama yöntemi oldukça zararsız bir yöntem olmasına rahmen  bazen istenilen sonucu vermediği için AB57 karışımını kullamak zorunda kalınıyor. Bunu yapacak arkadaşların kimyasal oranının % 5 lik oranı üst nokta olarak görüp öyle bir çalışma yürütmeleri gerekmektedir.

Saygılarımla;


Bir önceki yazımız olan Hrıstiyan İkonografisinde "Hale" başlıklı konumuz da Hale, Hristiyan ve Hristiyan İkonografi hakkında bilgiler verilmektedir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Leave a Reply

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.