Sıradaki içerik:

ÖNLEYİCİ KORUMA: GÜVENLİK TEDBİRLERİ

Thyateira

İnancın başlangıcı    

Manisa ilinin Akhisar ilçesinin antik çağdaki ismi Thyateira’dır. Lidya devletinin ve Pergamon Krallığı’nın en önemli yerleşimlerinden biriydi. Roma İmparatorluğu boyunca ve Bizans dönemine kadar kent bu isimle anıldı.  AZİZ PAVLUS  tarafından Batı Anadolu’da kurulan ilk 7 kiliseden  biri de Thyateira kentinde bulunuyor. Thyateira kentine ait kalıntıların bir bölümü bugün Akhisar kent merkezinde bulunan Tepe Mezarlığı mevkinde görülmekte. Manisa Müze Müdürlüğü’ne bağlı Akhisar Müzesi tarafından denetim altında bulunan Tepe Mezarlığı mevkinde dönemin duvar kalıntıları ayağı kaldırılabilir durumda.

 Savaş

Thyateira Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir savaşa sahne olmuştur. İ.S. 366’da Kilikya’lı komutan Procopius ile Roma tahtı varisi I. Valentinianus’un kardeşi Valens Thyateira kentinde karşılaşmışlardır. “Thyateira Savaşı” olarak tarihe geçer. Savaşın sonunda Valens kuvvetleri üstün gelir ve yakalanan Procopius idam edilir.

Kazı Çalışmaları

Bölgeye ait kalıntılar Tepe Mezarlığı ile Hastane Höyüğü adındaki iki alanda daha belirgin.  Bu alanlardaki arkeolojik kazılar Thyateira kazı ekibinin sorumluluk sahasında. Bunun dışında alanlarda, ilçenin değişik kısımlarında Manisa Müzesi ve müzeye bağlı olan Akhisar Müzesi uzmanları tarafından arkeolojik kazılar yapılıyor. İki alan arasındaki saha tümden antik kentin merkezinde.

Tepe Mezarlığı, ilk olarak 1962 yılında Prof.Dr.Yusuf Boysal başkanlığında kazı başlamış. Çalışmalar sonucunda bulunan eserler kazı sonucu olarak yayınlanmamış.

1968 yılında arkeolog Rüstem Duyuran , Tepe Mezarlığı’nda kazı çalışmalarına başlar. 1971’e kadar devam eden kazılar sonucunda elde edilen kalıntılar açığa çıkarılarak ve planları çizilir. Rüstem Duyuran’ın kazıları sonucunda İ.S. 2 ila 6. yüzyıllar arasına tarihlediği ve “bazilika” olarak adlandırdığı bir yapı tespit edilir. Yapının devamının, modern yolun ve binaların altına doğru uzandığı anlaşılmıştır. Kazılan alanlarda Roma ve Bizans dönemine ait mozaik, fresk ve seramik parçalarının yanı sıra Roma dönemine ait sikkeler ele geçmiştir. İ.S. 2 ila 4. yüzyıllar arasında tarihlenen, kuzey-güney doğrultulu sütunlu bir Roma caddesi açığa çıkarılmıştır.

Bunun yanı sıra Akhisar merkezden yaklaşık 6 km. uzaklıkta Medar köyünde bulunan bir yazıt var. Bu yazıtta “Hekatontastylon” yani 100 sütunlu bir yapıdan bahsedilir. Ama yine de Hekatontastylon ile Tepe Mezarlığı arasındaki ilişkiyi saptamak için çok fazla kanıta ihtiyaç vardır.

Thyateira antik kentindeki yeni kazılar, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü, Manisa Valiliği ve Akhisar Belediye Başkanlığı sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Moloz dolguda ele geçen seramik parçaları Hellenistik döneme ait amphora ve unguentarium parçaları ile Roma ve Bizans’a ait örnekleri de yoğun miktarda. Buluntular arasında dikkatimi çekenlerden biri, boyun kısmına haç motifi kazınmış olan amphora, ticari olan şarabın kutsal mekan getirilmiş olabileceğini göstermesi açısından önemlidir.  Kazılarda ayrıca seramik, cam ve fresko eserlere ait parçalar da elde edildi.

Tepe Mezarlığı’nın karşısında yer alan Akhisar Müzesi’nin açılışında da görev aldım. 1 yıl sonra da Thyateira kazısında restore ettiğim eserleri Akhisar Müzesi deposuna teslim ettim. Manisa bölgesi sonsuz zenginlikleri toprak altında barındırmakta.

Thyateira, hiç birimize çok uzak değil… Ve Tepe Mezarlığı tüm yaşanmışlığıyla arkeoloji meraklılarını bekliyor…

detaylı bilgi için; http://thyateira.org/

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
  • Haldun Taner6 sene önce
  • Teşekkürler.