“Yaşayan ana Tanrıçalar” sergisi

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nde akademisyen olan Yüksel Dede’nin “Yaşayan ana Tanrıçalar” heykel sergisi, on binlerce yıldır Ana Tanrıça rolünü üstlenen kadın figürünün gündelik yaşamından kısa bir kesit sunuyor.

Yaşayan Ana Tanrıçalar (2)

Yüksel Dede, eserlerinin çıkış noktasını “İnsanlık tarihinin uzun bir dilimi boyunca kadının toplum içerisindeki konumunun öne çıkarıldığını ve olasılıkla da ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu gösteren örneklerle karşılaşırız. Son Buzul Çağı’nda, günümüzden 30 binyıl kadar önce ilk örneklerini gördüğümüz kadın heykelciklerine, Avrasya’dan Akdeniz’e kadar eski dünyanın çok büyük bir bölümünde rastlanır.

Yaşayan Ana Tanrıçalar

Anadolu’da yerleşik yaşamın ilk aşamalarından itibaren, Ana Tanrıça heykelcikleri hemen hemen tüm arkeolojik merkezlerde karşımıza çıkar. Çatalhöyük, Hacılar gibi yerleşmelerde en iyi örneklerini gördüğümüz Ana Tanrıca heykelcikleri, tarihöncesinin sembolik dünyasını en iyi yansıtan buluntular arasındadır ve kadının güç, tapınma, doğurganlık gibi yaşamın merkezine oturtulduğunu gösteren bir dünyayı yansıtır. Ben de heykellerimi bu ana fikirden yola çıkarak şekillendirdim” diye ifade ediyor.

Sanatseverler Arkeopera Sanat Galerisi’ndeki “Yaşayan ana Tanrıçalar” heykel sergisini 17-31 Mart tarihleri arasında pazar hariç 10.30-19.00 saatleri arasında gezebilirler.


Bir önceki yazımız olan 24. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu ve Uluslararası Müzecilik Çalıştayı başlıklı konumuz da Müze Kurtarma, Müze Kurtarma Kazıları ve restorasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.